پلی یورتان :
به دسته‌ای از مواد شیمیایی اطلاق می‌شود که از واکنش پلی ال‌ها و ایزوسیانات‌ها به ‌عنوان مواد اصلی تشکیل دهنده ساخته می‌شوند. گروه‌های ایزوسیانات به شدت واکنش پذیر بوده و به همین علت پیشرفت واکنش آنها نیاز به افزایش دما ندارد. (واکنش در دمای محیط صورت می‌گیرد)
پلی‌یورتان‌ها به شکلهای مختلف از جمله فوم‌های نرم ، فوم‌های سخت ؛ الاستومرها ، ترموپلاستیک الاستومرها ، رزین، رنگ ، کفپوش های صنعتی و کفپوش های ورزشی در دنیا کاربرد دارند. کفپوش پلی‌یورتان در برابر سایش، ضربه، ترک خوردگی، فعل و انفعالات شیمیایی و تابش خورشید (U.V) بسیار مقاوم است، از جمله ویژگی‌های آن پخت سریع و کامل در دمای محیط است. این نوع کفپوش برای بیمارستانها، صنایع بزرگ و کوچک، فرودگاهها، انبارها، سالنهای تولید صنعتی و صنایع نظامی کاربرد فراوان دارد .
استفاده از پوشش‌های محافظ برای جلوگیری از پدیده خوردگی در ساختارهای فولادی که آستر و پوشش پایه آنها از نوع سامانه های اپوکسی دار است، نمونه‌ای از کاربردهای مهم پلی‌یورتان‌محسوب می‌شود. مورد دیگر، سامانه‌های پوشش دهنده کف است که در آنها نیز انواع پوشش‌های پایه را می‌توان بکار برد، گاهی پوشش نهائی از نوع یورتان برای لایه نهایی کف نیز کفایت می‌کند.
از دیگرمزایای کفپوش پلی اورتان :
زیبا، شفاف، قابل شستشو، بدون نیاز به درز
عدم جذب انواع آلودگی های محیطی (به همین دلیل بهترین گزینه برای کفپوش بهداشتی می باشد)
بالاترین میزان نیروی جذب ضربه مطابق استاندارد (DIN)