ن- رنگ نما :
از پرکاربردترین پوشش های نما می توان به رنگ آکرلیک اشاره کرد که به علت دوام ، انعطاف پذیری و درخشندگیش در انواع نقاشی‌ها مورد استفاده قرار می گیرد. رزینهای آکریلیک را می توان به دو دسته پایه حلال نفتی و حلال آب تقسیم کرد. آن دسته که در آب حل می‌شود، زود خشک می‌شود، بو ندارد و سطحی سخت و آسیب ناپذیر به وجود می‌آورد. در فام های بسیار متنوع و قابل شستشو هستند و برای ایجاد فیلمی مقاوم روی سطوح سیمانی، گچی، کناف، و هر سطح دیگری قابل اجرا هستند چون غلظت بالایی دارند و به سرعت خشک می‌شوند و پوششی ضد رطوبت ایجاد میکنند، درمقابل نور خورشید (U.V) مقاوم هستند . از آنجایی که برای رقیق نمودن این رنگ از آب استفاده می شود نیازی به استفاده از تینر و سایر حلالهای آلی ندارد و به همین دلیل علاوه بر اقتصادی بودن و عدم اشتعال زایی، با جلوگیری از تبخیر و انتشار هیدروکربن های نسوخته، در محیط بوی نامطبوع ایجاد نمی کند و در مکانهایی نظیر مراکز آموزشی، منازل مسکونی، ادارات، هتلها و … که امکان تخلیه ساکنین آن وجود ندارد به راحتی قابل اجرا می باشد .

۲- مزایای رنگ نما :
۲-۱ بهداشتی و غیرسمی :عدم استفاده از مواد فرار آلی، سرب و سایر آلاینده های محیطی سبب شده است این رنگ فاقد هر گونه سمیت و حساسیت زایی تنفسی برای انسان باشد .
۲-۲ مقاوم در برابر جذب ذرات معلق در هوا : عدم جرم پذیری و آب گریز بودن سطح فیلم خشک رنگ، باعث کاهش هزینه های نگهداری و تمیزکاری در مناطق آلوده و دودزای شهری و بهداشتی می باشد .
۲-۳ قابل شستشو : حلال رنگهای آکریلیک (WaterBase) آب می باشد ولی مکانیسم خشک شدن آن یک واکنش شیمیایی غیرقابل برگشت بوده و رنگ را در برابر آب و شوینده های خانگی، صنعتی، بیمارستانی مقاوم می سازد.
۲-۴ مقاوم در برابرU.V : در برابر پرتو فرابنفش پایدار است و دچار زرد شدن و رنگ پریدگی نمی شود و تغییرات جوی و نوسانات دما را به خوبی تحمل می نماید.
۲-۵ ضد قارج، کپک، خزه و جلبک : با ممانعت از رشد و نمو قارچها و کپکها بر روی رنگ باعث نابودی آنها می شود و در محصول ویژه ای (Bactericide Paint) با داشتن خاصیت ضد میکروبی، باکتریهای روی سطح رنگ را از بین می برد و به دلیل این مزیت، در مکانهایی که احتمال انتشار آلودگی میکروبی وجود دارد نظیر بیمارستانها، آزمایشگاهها، مراکز تولید و فرآوری مواد غذایی، دارویی و بهداشتی و همچنین در مکانهای با رطوبت بالا کاربرد این رنگ توصیه می شود.
۲-۶ دوام طولانی : با دوامی بیش از سایر رنگها، بر روی کلیه سطوح داخل و خارج ساختمان قابل استفاده است.

۲-۷ سهولت در اجرا و توجیه اقتصادی : به دلیل پوشش بالا، خشک شدن سریع، حذف تینر و روغن الیف، قابلیت استفاده از اسپری، غلطک و یا قلم مو، مصرف رنگ کمتر، اجرای سریع و ساده تر گشته و با کاهش نیروی انسانی، رنگ آمیزی را مقرون به صرفه خواهد کرد.
۲-۸ سطح چترگونه ومتخلل رنگهای اکریلیک-سیلیکون علاوه بر جلوگیری از نفوذ آب، این امکان را به وجود می آورد که بخار آب و هوا به راحتی ازلایه زیرین تبخیر شده و تنفس بدون اشکال انجام پذیرد و با ایجاد فضای خشک و مناسب در پشت رنگ پدیده پوسته شدن و ورقه شدن رنگ را مهار نماید .
۲-۹ با دفع ذرات آب به صورت دانه تسبیحی امکان تماس و نفوذ آب به سطح ساختمان را از بین میبرد.
۲-۱۰ غبار گریز : با خاصیت آنتی استاتیکی مانع از جذب ذرات دود و غبار می شود و مناسب جهت مکانهای آلوده و دودزده شهری و صنعتی می باشد .
۲-۱۱ خود تمیز شونده و همیشه پاک : به دلیل عدم امکان نفوذ آب به داخل سطح، آب دیگر عامل مخرب محسوب نمی شود بلکه عاملی خواهد بود که آلاینده محیطی روی سطح را در خود حل کرده و از روی آن جدا می نماید و در نهایت نما به صورت خودتمیز شونده و همیشه پاک و تمیز خواهد بود .
۲-۱۲ بهداشتی : بدون آزبست و فاقد حلالهای نفتی مضر برای انسان و محیط زیست می باشد .
۲-۱۳ ضد قارچ ،کپک، خزه و جلبک: با ممانعت از رشد و نمو قارچها، کپکها و خزه و جلبک بر روی رنگ باعث نابودی آنها می شود و در مکانهایی که رطوبت بالایی دارد توصیه می شود .
رنگ‌های اکریلیک پایه آب نسل جدید از رنگ‌های ساختمانی می‌باشند که با توجه به مسائل زیست محیطی و عدم استفاده از حلال‌های آلی و مواد مضر کاربرد این نوع رنگ‌ها روبه افزایش است .

نماشویی و کاردر ارتفاع :
نماشویی بوسیله پمپ های شستشوی خیلی قوی صنعتی که با فشار بالای آب و قابلیت جرم زدایی و شستشوی انواع سنگ های نمای ساختمان و کف پارکینگ ها و استخرها استفاده می گردد. امروزه از ماشین های صنعتی جهت جرم زدایی سنگ ها و شستشوی سطوح مختلف می توان استفاده کرد .شستشوی نما بوسیله سند بلاست با توجه به تشخیص کارشناسان ما قابل انجام است .